Zemlje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) zarađuju mnogo više od maloprodaje naftnih derivata nego što zemlje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) zarađuju od izvoza nafte, skoro dva triliona dolara godišnje, a porezi u razvijenim zemljama igraju veliku ulogu u visokim cenama benzina, rekao je generalni sekretar OPEC-a Haitham al-Gais, prenosi oilexp.ru.
„Za mnoge potrošače, porezi mogu biti značajniji faktor od početne cene
nafte u njihovom osećaju da su skuplji na pumpi,„ rekao je on u svom
članku, „Većina onoga što plaćate na pumpi su porezi”, prenosi Agencija
za energetiku Srbije AERS.
Prema njegovom mišljenju, cenu koju potrošači plaćaju za benzin određuju
brojni faktori-cena nafte, troškovi prerade, transporta i distribucije,
profitne marže naftnih kompanija i porezi. Ali analiza pokazuje da
glavni prihod i dalje primaju velike zemlje potrošača putem
oporezivanja.
„Na primer, ekonomije OECD-a zarađuju mnogo više prihoda od maloprodaje
naftnih derivata nego što zemlje OPEC-a zarađuju od početne prodaje
svoje sirove nafte”, navodi se u članku.
Tako su od 2019. do 2023. zemlje OECD-a su u proseku zarađivale 1,915 biliona dolara godišnje od maloprodaje naftnih derivata (na osnovu ponderisanih prosečnih cena) nego što su zemlje članice OPEK-a zarađivale od prihoda od prodaje sirove nafte. Istovremeno, prošle godine je prosečno učešće poreza OECD-a u konačnoj maloprodajnoj ceni poraslo u odnosu na prethodnu godinu i iznosilo je oko 44 odsto, au nekim zemljama i više. Tokom godine, u nekoliko evropskih zemalja, porezi su činili više od 50 odsto konačne maloprodajne cene.
„Za vlade zemalja potrošača ovaj prihod, po pravilu, predstavlja neto profit koji će nastaviti da dobijaju od prodaje naftnih derivata na svojoj teritoriji”, istakao je generalni sekretar.